Dźwięki Japonii

Wspomnienia się zacierają i im dłużej jestem w domu, tym mniej tęsknię za Japonią. To nie znaczy, że przestaję chcieć tam wrócić. Po prostu jestem w stanie skupić się na innych rzeczach. Choć prawie wszystko co robię, ma coś z tym krajem wspólnego. Na co dzień pisuję bloga, wciąż szukam na komputerze nieodkrytych, albo zapomnianych zdjęć, którym chcę nadać nowe życie. Ale w tym wszystkim czegoś mi brakuje. Czegoś, czego na zdjęciach nie ma.

Oglądałem właśnie film, a w nim usłyszałem kakofonię dźwięków, które wywietrzały mi już z głowy. Okrzyki dziewczyny na stacji benzynowej, nawoływania sprzedawcy Takoyaki, komunikaty w pociągu, kretyńskie zachwyty nad „niczym” z programu TV. To właśnie jest Japonia. Kto był, ten wie, że czasem ma się tego dość. Ale po dłuższym czasie w domu, te dźwięki budzą więcej wspomnień niż zdjęcia i notki na blogu.

Nieczęsto już jeżdżę komunikacją miejską. Moja praca wymaga znacznej mobilności i częstego przewożenia dużej ilości sprzętu. Jazda autem ma swoje wady i zalety. Zaletą jest to, że kiedy jednak jadę autobusem, to „przeżywam przygodę”, zamiast katorgi codzienności. Kiedyś zamarudziłem Sylwii, że wkurza mnie ciągłe gadanie w głośniku Warszawskiego Metra. Odpowiedziała mi krótko:

– Poczekaj, aż pojedziesz do Japonii.

Poczekałem. I początkowo nie bardzo zwracałem uwagę na te dźwięki, których faktycznie było sporo. Nie zwracałem do czasu. Zacząłem wyłapywać pojedyncze słowa i pytać co oznaczają.  Za każdym razem uczyłem się czegoś nowego, ale kiedy już wiedziałem, to słyszałem te słowa non-stop. Nie dało się ich ignorować, jak wtedy, gdy były mi zupełnie obce. Zaczynałem rozumieć całe wyrażenia, a po jakimś czasie prawie wszystko co komunikowano. I faktycznie zaczynało mnie wkurzać, tak jak w Warszawie. Aż stały się taką codziennością, że ponownie przestałem na nie zwracać uwagę.

Zapomniałem o tym wszystkim…

A teraz oglądając telewizję przypomniałem sobie i coś mnie ścisnęło w żołądku. Japonia, przy całej swojej szarości z betonu i beznamiętności na twarzach, jest jednak tym miejscem, w które chce wrócić. Chcę znów usłyszeć tę kakofonię idiotycznych dźwięków, przejeżdżających pociągów, nawoływań sprzedawców i wypadającej z automatu puszki ciepłej kawy.

Jest jeden dźwięk, którego z Japonią nie kojarzę. Samochody. Poza [Suzuki] Samurajem na Osakikamijimie, mało słyszałem samochodów. Nie dlatego, że ich nie ma. Bo są. Są wszędzie. Ale w naszej ukochanej Osace, było mnóstwo hybryd, które jeżdżą bezszelestnie. A autostrady są na estakadzie, wysoko nad głowami, więc też się ich nie słyszy.

Moje ulubione słowo z pociągu:
間もなく– (mamonaku), powtarzane po dwakroć, przed wjazdem na stację. I to małe mechaniczne podniecenie w głosie lektorki, która oznajmia, że już wkrótce, już niedługo, jeszcze chwilę…

Jeszcze rok, oby nie dłużej. Wrócić i zostać tak długo, aż mi ta Japonia bokiem wyjdzie. Żeby wrócić do Polski i powiedzieć: nigdy więcej. Żeby już nie tęsknić, nie myśleć, nie czekać, nie planować i się nie zachwycać.

„Mamonaku, mamonaku”…

Reklamy

5 uwag do wpisu “Dźwięki Japonii

 1. Natomiast naszy dzwiękami Japonii są:
  – Kosa spalinowa brzęcząca na ścinanych bambusach,
  – Huk ciężarówek w tunelach – nazywaliśmy je smokami, bo tak ryczały,
  – Głupkowate melodyjki w marketach (dobrze, że ich nie rozumieliśmy), które do dziś siedzą w głowie,
  – Szum fal nad oceanem,
  – Głośne rozmowy koreańskich i cńskich turystów,
  – „Ćwierkanie” orłów nad głowami,
  – Szum bambusów na górskich zboczach,
  – Świst wiatru na Hokkaido,
  – Ryk lwów morskich na przysątku Soya,
  – Szum przelewającej się wody przy drogach,
  – …

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s