Osaka – Namba Parks

Pozostając w temacie dzielnicy Namba w Osace muszę napisać o centrum handlowym. Choć samo centrum mało mnie interesuje, to wciąga mnie wszystko co wokół niego.

Namba Parks, to oddany w 2003 roku przybytek, który mógłby się niczym nie wyróżniać. Ale przecież to Osaka, więc wyróżnia się od podłogi aż po dach.

Krótka lekcja historii. Kiedyś był tu magazyn ryżu, ale to było w czasach, kiedy pompatyczni samuraje paradowali z mieczami po ulicach Tokio, a porządni kupcy z Osaki bawili się w teatrach kabuki, kupowali obrazki ukoi-e i zajadali smakołykami od najlepszych japońskich kucharzy.

Później nastały czasy nowoczesności i zbudowano w tym miejscu fabrykę tytoniu, w której pracowało ok. 2000 osób, ale została zbombardowana jak wszystko w tej okolicy podczas ostatnich godzin II Wojny Światowej.

Po wojnie zbudowano tu stadion dla miejscowej drużyny baseballowej. Ale i jego czas się skończył, a drużynę przeniesiono do Fukuoki. Dziś po drużynie została sala pamięci i odciski dłoni jej zawodników rozsiane po całym parku.

Nadszedł XXI w. i konsorcjum Nankai postanowiło zbudować centrum handlowe. Projekt powierzono znanemu architektowi nazwiskiem Jon Jerde. Gość miał już na swoim koncie kilka projektów w Japonii, ale dla fanów duetu George Clooney i Brad Pitt najbardziej do wyobraźni przemówi projekt Hotelu Bellagio w Las Vegas, który wspomniany duet obrabował w pierwszej części trylogii superzłodziejach – Ocean’s Eleven.

Wielkie centrum handlowe w tym miejscu miało wykopać Osakę w nowy wiek. Założenia inwestycyjne były dość poważne, więc trzeba było wspiąć się na wyżyny, by ludzie chcieli tu przychodzić i zostawiać swoje pieniądze. I udało się, już w pierwszym roku działalności Namba Parks zarobiono prawie 10% więcej niż oczekiwano. A przecież oczekiwania zwykle są wyższe niż rzeczywistość.

Aby ściągnąć ludzi połączono ekskluzywną przestrzeń dla znanych i drogich marek z miejscem dla trochę normalniejszych, ale znacznie liczniejszych klientów. A do tego przyciągnięto tu klientów formą. I o tę formę właśnie mi dziś chodzi.

Namba Parks, to dla turysty nie centrum handlowe, a atrakcja przyrodniczo architektoniczna. W tej dokładnie kolejności. Bryła budynku inspirowana jest kanionem, więc przez środek przebiega wielka nieforemna i obła w kształtach przestrzeń. Kiedy znajdziemy się w tej przestrzeni, pionowe ściany poprowadzą nasz wzrok aż do nieba, po drodze ukazując warstwowo ułożone kafelki w kolorach piaskowca. Jeszcze zanim o tym przeczytałem miałem wrażenie, że budynek ten wygląda jakby uformowało go tysiące lat erozji. Brakowało mi tylko rzeki pod stopami.

IMG_3878-HDR

IMG_3784-HDR

IMG_3803-HDR

Kiedy już nasycimy oczy nietypowym budownictwem, możemy odpocząć. A zwiedzanie Osaki bywa męczące, zwłaszcza w upalny dzień. Gdzie najlepiej się odpoczywa? Oczywiście w ogrodzie. A gdzie jest najbliższy ogród?
Na dachu, to przecież nic nowego. Zwłaszcza w Japonii.

IMG_3278

A jednak. Miejscowy ogród na dachu ma 8 pięter! O tak, Panie i Panowie, i to nie jest pomyłka. Kaskadowo zbudowany, najsłynniejszy park w Osace, znajduje się w centrum handlowym Namba Parks. Jest tym samym jedną z największych atrakcji Osaki. Jeśli nie jesteście miłośnikami zakupów, to i tak powinniście tu przyjść. Czeka tu na Was 70 tys. roślin 360 gatunków, kilka tarasów widokowych, miejsc odpoczynku, amfiteatr, a w okresie świątecznym piękne świetlne dekoracje.

Pomiędzy drzewami dostrzeżecie autostradę, drapacze chmur, miejską dżunglę i linię kolejową Nankai z mknącymi tamtędy w stronę lotniska Kansai dziwacznymi pociągami Rapi:t. Ale jeśli nie jesteście rządni takich widoków, to łatwo je przeoczycie zawieszając oko na zieleni.

Namba Parks w Osace, to idealna atrakcja turystyczna, jest w centrum i łatwo się tu dostać. Jest za darmo. A jeśli macie ochotę na zakupy, to zrobicie je na miejscu. Gdy jesteście głodni, to pozostanie Wam wybór, czy chcecie knajpkę zwyczajną na 6 piętrze, czy ekskluzywną na 7 i 8 piętrze. A jak najdzie Was ochota na kino, to chyba nie muszę mówić, że też tu jest.


Janusz

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Osaka – Namba Parks

  1. Pingback: Co warto zobaczyć w Osace | washinohashi.net

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s